Galeria - słuchacze

Seniorki z Trzema Królami

07 stycznia 2016
czytaj całość

To się nazywa mieć szczęście. Seniorki KUTW spotkały na ulicy Trzech Króli. Seniorki Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku idąc z wnukami ulicą Mostowej spotkały Trzech Króli. Monarchowie przypominali mieszkańcom Bydgoszczy, że 6 stycznia przez centrum miasta przechodzi III Bydgoski Orszak Trzech Króli.

Autor tekstu: Miłosz Sałaciński

 

czytaj całość…

Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku

16 grudnia 2015
czytaj całość

14 grudnia 2015 r. odbyła się IV Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Sejmie. Uczestniczyli w niej reprezentanci 350 UTW z całej Polski. Bydgoszcz reprezentowana była przez 11 osobową delegację z Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Ireneusza Frelichowskiego z Bydgoskiej Rady Seniorów.
- Polacy mogą być dumni z działalności UTW. Aktywizują one setki tysięcy seniorów w całej Polsce. To jeden z najlepszych polskich towarów eksportowych. W całym kraju działa ich ok. 520. Uczęszcza do nich ponad 150 tys. Słuchaczy  - powiedziała wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska.
Na zakończenie konferencji delegaci jednogłośnie przyjęli Deklaracją Końcową IV Ogólnopolskiej Konferencji UTW.

Autor tekstu: Miłosz Sałaciński

 

czytaj całość…

Konferencja Seniorzy aktywni lokalnie

14 grudnia 2015
czytaj całość

Bożena Sałacińska reprezentowała Bydgoszcz na konferencji - Seniorzy aktywni lokalnie w dniach 10-11 grudnia 2015r w Krakowie.

Przewodnicząca Rady Słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy, została zaproszona jako panelista konferencji. Na wstępie spotkania prezes Stowarzyszenia Manko, Łukasz Salwarowski, wręczył reprezentantce Bydgoszczy nagrodę za udział w konkursie "Opowiedz mi swoją historię". Podczas konferencji zaprezentowano osiągnięcia projektu "Seniorzy aktywni lokalnie" oraz dobre przykłady aktywizacji osób starszych. Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń i zaprezentowania efektów projektu.

Autor tekstu: Miłosz Sałaciński

 

czytaj całość…

Sekcja wolontoriacka na Mikołajki

08 grudnia 2015
czytaj całość

Seniorzy KUTW wystąpili w roli Świętych Mikołajów Sekcja wolontariacka Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy wspólnie z wolontariuszami "Dr Clown" zorganizowała Mikołajki dla 40 podopiecznych Stowarzyszenia "Podaj Rękę". Dzieci przebywające w "Domu Samotnej Matki" oraz w "Pogotowiu Opiekuńczym" w Bydgoszczy na powitanie otrzymały papierowe, królewskie korony. Taki podarunek od razu wyzwolił u dzieci uśmiech na twarzy. Potem rozbawiali zebranych członkowie Fundacji "Dr Clown".

Autor tekstu: Miłosz Sałaciński

 

czytaj całość…

Goście z Grodziska Wielkopolskiego

04 grudnia 2015
czytaj całość

Na zaproszenie słuchaczy Kazimierzowskiego UTW do Bydgoszczy przyjechali z wizytą studenci - seniorzy z Grodziskiego Stowarzyszenia UTW.
2 grudnia 2015 r. seniorzy zwiedzali miasto śladami króla Kazimierza Wielkiego. Odwiedzili Muzeum Mydła i Historii Brudu, gdzie sami wykonali mydło. W Muzeum Dyplomacji mieli okazję zobaczyć kabinę ciszy oraz upominki z całego świata, którymi obdarowani byli Polscy dyplomaci. Goście uczestniczyli w wykładzie i obejrzeli nowy program kabaretowy Kazimierzowskiego Uniwersytetu.

Autor tekstu: Miłosz Sałaciński

 

czytaj całość…

Wróżby andrzejkowe

01 grudnia 2015
czytaj całość

W restauracji Ratuszowa w wieczór poprzedzający imieniny św. Andrzeja spotkali się seniorzy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy.

Andrzejkowe wróżby przetrwały aż do dziś. Przez stulecia Kościół potępiał je jako zabobony. Pomimo to cały czas cieszyły się niesłabnącą popularnością.

Św. Andrzej był jednym z 12 apostołów. Bez wahania poszedł na nieznanym jeszcze wówczas niemal nikomu Zbawicielem. Według tradycji głosił on Dobrą Nowinę w okolicach Morza Czarnego i w Grecji. Tam też poniósł śmierć męczeńską, zawieszony na krzyżu w kształcie litery „X”.

czytaj całość…

Centrum Edukacji Ekologicznej wdraża projekt edukacyjny dla seniorów

25 listopada 2015
czytaj całość

Biuro Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi w Bydgoszczy prowadzi projekt edukacyjny „Drugie życie śmieci”. W ostatnim spotkaniu wzięło udział 30 seniorów z Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy.

Projekt obejmuje przeprowadzenie cyklu zajęć edukacyjnych w formie teoretycznej. Wykłady są przygotowane i przeprowadzone przez dydaktyków do spraw edukacji ekologicznej ze Stowarzyszenia Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Ekologicznej.

czytaj całość…

Spotkanie międzypokoleniowe

20 listopada 2015
czytaj całość

Dzień seniora na wesoło. Spotkaniu międzypokoleniowemu patronował Dr Clown. Przedstawiciele sekcji wolontariackiej Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy spotkali się z młodzieżową grupą wolontariuszy zrzeszoną w Fundacji Dr Clown.
Spotkanie odbyło się w Międzynarodowym Dniu Seniora. W jego trakcie seniorzy podzielili się z młodzieżą swoimi zdolnościami manualnymi. Przy okazji KUTW-owicze zapoznali młodzież z fenomenem Uniwersytetów Trzeciego Wieku. 

fot. B. Sałacińska

Autor tekstu: Miłosz Sałaciński

 

czytaj całość…

Retro spojrzenie na współczesną Bydgoszcz

26 października 2015
czytaj całość

24 października 2015 r. w Bibliotece UKW zorganizowano wernisaż „Retro spojrzenie na współczesną Bydgoszcz”. Wernisaż fotograficzny odbył się w ramach projektu realizowanego przez słuchaczy KUTW. Projekt „Rodzinni przewodnicy po Bydgoszczy. Razem poznajemy, odkrywamy i działamy” został nagrodzony i współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

fot. A. Obiała

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
ul. J. K. Chodkiewicza 30, 85-064 Bydgoszcz