Galeria - słuchacze

prof. dr. hab. Andrzej S. Dyszak o gwarze bydgoskiej

07 kwietnia 2017
czytaj całość

Zaprosiliśmy prof. dr. hab. Andrzeja S. Dyszaka, językoznawcę z Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa UKW, by opowiedział nam o gwarze bydgoskiej, której jest badaczem i którą opisał w swoich dwóch książkach: Jak mówili bydgoszczanie z 2008 r (ta zawiera słownik gwarowy w układzie alfabetycznym) i Gwara miejska bydgoszczan z 2015 r. (w tej z kolei zawarty jest słownik w układzie tematycznym). Profesor w barwny sposób najpierw przedstawił dzieje nazw naszego miasta (Bidgostia, Bromberg, Bydzia), jego mieszkańców (pomorskie pyry, antki, Galicjoki), ukazując jednocześnie uwarunkowania geograficzne (miasto pomorskie czy miasto na Kujawach?) i historyczne (wpływy niemieckie) na codzienną mowę jego mieszkańców, wyjaśniając przy okazji szczegółowo wiele kwestii językowych (niekoniecznie związanych bezpośrednio z gwarą), a przede wszystkim wywołując wspomnienia (swoje i nasze) z lat szkolnych (kiedy gwara bydgoska żyła na ulicach i podwyrkach starych bydgoskich fyrtli, kupowało się w kolonialkach, gotowało się na placie, a potem myło się statki). 

czytaj całość…

Teatrzyk Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

07 kwietnia 2017
czytaj całość

Sztuka "Halo Paryż, halo Rzym" ponownie na scenie, tym razem w Domu Kultury "Modraczek". Teatrzyk Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z sukcesem wystąpił przed licznie zgromadzoną publicznością w Klubie Seniora. Były brawa i podziękowania dla zespołu teatralno-kabaretowego za przygotowanie i zaprezentowanie  programu.

czytaj całość…

VI Ogólnopolski konkurs

06 kwietnia 2017
czytaj całość

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego: Bożena Sałacińska wiceprzewodnicząca Rady oraz Lech Łbik, sekretarz.

Dzieci oraz młodzież ze szkół średnich z całej Polski, startowała w kategoriach: literackiej, historycznej, plastycznej, fotograficznej.

Przed rozdaniem nagród, widowni zaprezentowały się uczennice IV LO. Przedstawiły krótką formę teatralną, zatytułowaną „Cztery żony Króla Kazimierza”.

czytaj całość…

Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego

06 kwietnia 2017
czytaj całość

Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego to nowy punkt na kulturalnej mapie Bydgoszczy. Centrum zostało oficjalnie otwarte dnia 20 marca.

Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno – Popławskiego znajduje się w budynku dawnej rzeźni. Główną ideą centrum jest przede wszystkim szerzenie kultury poprzez cykliczne organizowanie wystaw, wykładów, warsztatów i spotkań artystycznych.

czytaj całość…

Ocalić od zapomnienia

03 kwietnia 2017
czytaj całość

Ocalić od zapomnienia Do Klubu "Casimirus" zaprosiliśmy prof. dr. hab. Andrzeja S. Dyszaka, językoznawcę z Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa UKW. Profesor w barwny sposób najpierw przedstawił dzieje nazw naszego miasta i jego mieszkańców.  Ukazując jednocześnie uwarunkowania geograficzne  i historyczne  na codzienną mowę jego mieszkańców. Wyjaśniając przy okazji szczegółowo wiele kwestii językowych.
- Spotkanie z prof. Andrzejem Dyszakiem uważam za niezwykle interesujące. Aby móc wrócić do omawianej tematyki wykładowej, kupiłam sobie książkę pt. "Gwara miejska bydgoszczan", ktorą za kilka lat przekażę wnukowi- mówi szczęśliwa Lilka Kazubowska.

czytaj całość…

Seniorzy KUTW zasadzili w Myślęcinku 10 dębów szypułkowych

03 kwietnia 2017
czytaj całość

Seniorzy Kazimierzowskiego Uniwer4sytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy posadzili w Myślęcinku 10 dębów szypułkowych. Jedno drzewko uroczyście ukoronowano i nadano mu imię CASIMIRUS. Dąb został poświęcony patronowi KUTW, Kazimierzowi Wielkiemu.
W Bydgoszczy rozdano mieszkańcom 1.000 sadzonek dębu szypułkowego. Sadzonki wręczył seniorom KUTW sam prezydent, Rafał Bruski. 
Na terenie Myślęcinka wyznaczone zostało specjalne miejsce, w którym seniorzy posadzili pobrane sadzonki. Podczas piątkowego spaceru Nordic Walking, seniorzy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy posadzili 10 dębów szypułkowych w Myślęcinku . Za swoja akcję seniorzy o trzymają od miasta symboliczny certyfikat „Zielone miasto 2017”.

czytaj całość…

Dzień Kobiet

15 marca 2017
czytaj całość

Sekcja wolontariacka Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowała Paniom z Centrum Pomocy dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi, piękną uroczystość związną z okazji "Dnia Kobiet".

czytaj całość…

Salwy honorowe na cześć solenizanta

07 marca 2017
czytaj całość

V happening z okazji imienin patrona uczelni, króla Kazimierza Wielkiego za nami. W ubiegły piątek pod pomnikiem założyciela Bydgoszczy i patrona największej bydgoskiej uczelni - Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, spotkali się politycy, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, mieszkańcy Bydgoszczy, a także seniorzy z bydgoskich klubów seniora. Na imieniny Króla Kazimierza przyjechała również delegacja Królewskiego Miasta Kowala.  

Szczegóły, galeria

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
ul. J. K. Chodkiewicza 30, 85-064 Bydgoszcz