Galeria - słuchacze

Wycieczka do Gdańska

06 sierpnia 2012
czytaj całość

Studenci-seniorzy  z Bydgoszczy wybrali się na wycieczkę do Gdańska.  Optymistycznie  zakładano, że pogoda pozwoli na skorzystanie z plaży w Stogach. Niestety aura nie sprzyjała kąpielom wodnym. Organizatorki  wyprawy zaproponowały więc  alternatywnie zwiedzanie  Starówki z przewodnikiem.

Zdjęcia: Bożena Sałacińska.

czytaj całość…

Olimpijski spacer do Chmielnik

03 sierpnia 2012
czytaj całość

Sportowcy w czasie igrzysk olimpijskich walczą ze swoimi słabościami i prezentują swój hart ducha, a  ich śladami postanowili pójść uczestnicy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Andrzej Bohatyrewicz zaplanował trasę wiodącą z Chmielnik do Baru „Kogut”, znajdującego się nieopodal lotniska. Łącznie do pokonania było ponad 12 kilometrów. Nie byłoby chyba z tym problemów, gdyby nie ... 30 stopniowy upał. 

- Uczestnicy spaceru dotarli cali i szczęśliwi z wycieczki, pokonując ostatecznie trasę 13,3 kilometrów. Następną wycieczkę zaplanuję zdecydowanie krótszą. Myślę o spacerze wzdłuż Kanału Bydgoskiego, na którą  wszystkich pozostających w Bydgoszczy serdecznie zapraszam –  podsumował Andrzej Bohatyrewicz.

Zdjęcia: Bożena Sałacińska.

czytaj całość…

Zakończenie roku w KUTW

21 czerwca 2012
czytaj całość

20 czerwca 2012 słuchacze  Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zakończyli zajęcia w roku akademickim 2011/2012.

Była to szczególna uroczystość, Uniwersytet obchodzi w tym roku piątą rocznicę działalności. Wśród zaproszonych gości byli: JM Rektor UKW prof. Józef Kubik, Przewodniczący rady programowej dr hab. Bernard Mendlik, prof. nadzw..  oraz Honorowy Przewodniczący - prof. Roman Ossowski.

Tego dnia najważniejsi byli słuchacze, odebrali dyplomy, a ci najbardziej wyróżniający się otrzymali nagrody.  Przewodnicząca Rady Słuchaczy szczególnie podziękowała Wojciechowi Sobolewskiemu, który jest naszym przewodnikiem po Bydgoszczy oraz na wycieczkach krajowych i zagranicznych. Na nasze uznanie i podziękowania zasłużył także Henryk Bochniak, który umila nam wycieczki i wypady za miasto, swoją grą na akordeonie.

Zdjęcia: Andrzej Obiała.

czytaj całość…

5-lecie Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

20 kwietnia 2012
czytaj całość

18 kwietnia KUTW zaprosił na uroczyste świętowanie 5-lecie swojej działalności. Piękna sala Copernicanum zapełniła się słuchaczami i znakomitymi gośćmi, wśród nich znaleźli się: członkowie Rady Naukowej, Rektorzy UKW, Wojewoda, przedstawiciele Rady Miasta, zaprzyjaźnionych UTW oraz animatorzy sekcji i sponsorzy. Na sali obecni byli słuchacze KUTW, których aktualnie jest 280.

Wykład okolicznościowy - Rzecz o dostojeństwie UTW wygłosił prof. Roman Ossowski. Najaktywniejsi słuchacze odebrali pamiątkowe dyplomy, a do rąk wszystkich gościły trafiły uczelniane gadżety. Uroczystości uświetnił koncert w wykonaniu solistów Opery Nova w Bydgoszczy: Małgorzaty Ratajczak (mezzosopran) i Janusza Ratajczaka (tenor).

Zdjęcia: Andrzej Obiała.

czytaj całość…

Akcja " Słodki gest dla hospicjum"

18 kwietnia 2012
czytaj całość

17 kwietnia 2012 słuchacze uczestniczyli w akcji charytatywnej, w tym roku przeprowadzonej pod hasłem „Słodki gest  dla hospicjum", a adresatem było hospicjum im. Sue Ryder w  Bydgoszczy. Goście ks. Wojciech Retman, kapelan hospicjum i wolontariuszki Stowarzyszenia im. Sue Ryder  przedstawili  misję, działalność  bydgoskiego hospicjum oraz formy wolontariatu. Film dokumentalny przybliżył sylwetkę i bezgraniczną pracę Angielki Sue Ryder. Muzyczną oprawę imprezy  zapewnili  wychowankowie Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 1 dla Niewidomych i Niedowidzących. Były wzruszenia i szeroki gest.

Wszyscy chętnie kupowali losy, które następnie zostały wymienione na przyniesione przez słuchaczy fanty i smakowite ciasta. W efekcie zebraliśmy 700 zł i narodziło się nieśmiałe postanowienie powołania sekcji wolontariatu na KUTW.

Zdjęcia: Bożena Sałacińska.

 

czytaj całość…

KUTW na Kongresie Uniwersytetów Trzeciego Wieku

04 kwietnia 2012
czytaj całość

W Warszawie pod hasłem  "Innowacyjne uniwersytety trzeciego wieku dla społeczeństwa obywatelskiego i gospodarki" rozpoczął się Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku, który był głównym wydarzeniem obchodów Roku Uniwersytetów Trzeciego Wieku (UTW). Impreza odbyła się pod patronatem pierwszej damy Anny Komorowskiej.

W Polsce działa 385 UTW skupiających ponad 100 tys. słuchaczy. W kongresie uczestniczyło prawie trzy tysiące seniorów związanych z ruchem UTW.

Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku reprezentowały: Renata Repińska i Ewa Matuszak, z Bydgoszczy pojechali reprezentanci 8 UTW. Akcentem bydgoskim na Kongresie były fotogramy z życia seniorów Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. KUTW zaprezentował 10 zdjęć na ogólną liczbę 144 fotografii obrazujących ruch senioralny w Polsce.

Zdjęcia: Bożena Sałacińska.

czytaj całość…

Spotkanie noworoczne dla KUTW

26 stycznia 2012
czytaj całość

25 stycznia 2012 r. słuchacze Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w spotkaniu noworocznym w pięknym gmachu Copernicanum. W sali koncertowej Copernicanum wystąpił Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego pod dyrekcją prof. Bernarda Mendlika. Chórzyści wykonali najpiękniejsze kolędy polskie i światowe. Koncert dostarczył wiele wzruszeń widowni i artystom. Ci ostatni zostali uhonorowani symboliczną nagrodą Złotego Słowika.

Zdjęcia: Bożena Sałacińska.

czytaj całość…

Bal Seniora

23 stycznia 2012
czytaj całość

21 stycznia 2012 z okazji Dnia Babci i Dziadka odbył się  Wielki Bal Seniora. Było na nim 120 osób, a najliczniejszą i najbardziej roztańczoną grupą byli słuchacze z Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.  Zabawa był przednia, wszyscy świetnie się bawili w rytm przebojów. Chętnie brali udział w konkursach.

Zdjęcia: Bożena Sałacińska.

czytaj całość…

Spotkanie dot. uniwersytetów trzeciego wieku

20 stycznia 2012
czytaj całość

19 stycznia 2012 na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego zostało zorganizowane środowiskowe seminarium: "Organizacja i społeczna rola UTW" Uniwersytetów Trzeciego Wieku działających w Bydgoszczy. Inicjatorem seminarium była Rada słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a uczestniczyli w nim przedstawiciele uniwersytetów trzeciego wieku z: Wyższej Szkoły Bankowej,  Wyższej Szkoły Gospodarki i  Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego oraz Bydgoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Swoimi doświadczeniami z uczestnikami podzieliła się dr Zofia Zaorska, od 23 lata kierująca UTW w Lublinie, autorka książki "Dodać do życia lat".

Swoją obecnością spotkanie zaszczycili rektorzy UKW oraz viceprezydent Bydgoszczy -

Jan Szopiński. To wydarzenie zapoczątkowało bydgoskie obchody uznanego decyzją Sejmu roku Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce.

Zdjęcia: Andrzej Obiała.

czytaj całość…

Wycieczka na Litwę

21 października 2011
czytaj całość

Słuchacze KUTW bardzo aktywnie spędzają czas! Od 30 września do 3 października byli na wycieczce na Litwie. W programie było zwiedzanie Wilna - uniwersytet, kościoły, śladami wieszczy. Słuchacze zwiedzali również Kowno i Troki. Studenci KUTW mieszkali u Polaków w Turgielach. Miejscowy zespół Turgielanki powitał ich chlebem i solą oraz przygotował patriotyczny występ. Odwiedzając Litwę nie zapomniano o dzieciach z polskich szkół, dostały przybory szkolne.

Zdjęcia: Bożena Sałacińska.

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
ul. J. K. Chodkiewicza 30, 85-064 Bydgoszcz