Galeria - słuchacze

Korona im z głowy nie spadła

18 kwietnia 2016
czytaj całość

Seniorzy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy byli gośćmi sieci Burger King.  Szefostwo restauracji w podzięce za promowanie przez KUTW znaku firmowego przygotowało dla naszych seniorek z KUTW oraz członkiń zespołu tańców dawnych KAZIMIERKI słodki poczęstunek.

Seniorzy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wiekuwystępują w reklamowych koronach sieci Burger Kingod trzech lat, a wszystko to ma miejsce podczasimienin Króla Kazimierza Wielkiego.

Autor tekstu: Miłosz Sałaciński

 

czytaj całość…

Pierwsza w sezonie wyprawa rowerowa seniorów Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy

18 kwietnia 2016
czytaj całość

Seniorzy  odkurzyli rowery po zimowej przerwie. We wtorek na starcie rajdu zgłosiło się 20  uczestników. Wśród cyklistów byli też przedstawiciele innych uczelni, UTP, MCK, WSG.

Trasa liczyła ok. 19 km.  Prowadziła z Lasu Gdańskiego do Smukały i Czyżkówka przez Myślęcinek, Rynkowo, Piaski, Opławiec. Część trasy biegła lasem. Rowerzyści podziwiali uroczy przełom Brdy i cmentarz ofiar obozu w Smukale. Drewnianą kładką przez Brdę przeprawiono  się do sanatorium pulmonologicznego. Tam zatrzymano się, aby podziwiać ciekawą architekturę tej powstałej w 1905 roku lecznicy. Po krótkim odpoczynku i wypiciu kawy udaliśmy się w drogę powrotną. Trasa  biegła wzdłuż  węzła zachodniego. Tam uczestnicy w dobrej kondycji i nastrojach rozjechali się w swoich kierunkach.

Dyscyplina była wzorowa, humory też. Do zobaczenia w maju - mówi organizator wypraw rowerowych -Andrzej Zasada.


Edwin Bir i Basia Kowalczyk (UTP)

Autor tekstu: Miłosz Sałaciński

 

czytaj całość…

Senioraki sadzeniaki

18 kwietnia 2016
czytaj całość

Seniorki Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku po raz kolejny uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez kierownictwo jednego z bydgoskich galerii handlowych.
Spotkanie odbywało się w specjalnie przygotowanej sali. Pobyt uświetnił poczęstunek oraz prezencie dla uczestników. Gustowne fartuszki i firmowe koszulki. Pracownicy galerii podzielili się z seniorami swoją pasją ogrodniczą. KUTW-wiecze własnoręcznie zasadzony kwiaty zabrali ze sobą do domu.
Autor tekstu: Miłosz Sałaciński

 

czytaj całość…

Seniorzy KUTW wzięli udział w projekcie BIRDWATCHING – POKOCHAJ PTAKI

18 kwietnia 2016
czytaj całość

Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej  zaprosiło  w środę, 13 kwietnia 25 słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku do Myślęcinka.  Wraz z seniorami z 5  innych UTW  wzięli udział w projekcie zatytułowanym BIRDWATCHING – POKOCHAJ PTAKI.

Wszystkie grupy  miały możliwość podglądania ptaków w środowisku naturalnym.  Przewodnikiem był znany ornitolog, Dawid Kilon. 

Następne zajęcia odbędą  się  na terenie miasta. Przewidziany jest cykl 7 spotkań. Organizator zapewnia, że podczas spacerów, każdy uczestnik wyposażony będzie w lornetki, lunety oraz atlasy ptaków.  Pomoże to  w obserwacji i katalogowaniu ptaków.
Celem projektu jest poprawienie świadomości społeczeństwa, a szczególnie seniorów poprzez poszerzenie wiadomości i umiejętności w zakresie birdwatchingu. Ma to na celu  rozwijanie poczucia odpowiedzialności i potrzeby w obcowania ze środowiskiem naturalnym.  Szkolenie ma na celu wprowadzenie nawyków proekologicznych w życiu codziennym oraz dostrzeganie wpływu  aktywności  innych na stan środowiska - mówi Agnieszka Peplińska.

Autor tekstu: Miłosz Sałaciński

 

czytaj całość…

W Sejmie obradowali nad sprawami seniorów

18 kwietnia 2016
czytaj całość

12 kwietnia 2016 roku obradowała Komisja Polityki Senioralnej. Obradom przewodniczyli: przewodnicząca komisji, posłanka Małgorzata Zwiercan oraz zastępca przewodniczącego, poseł Michał Szczerba. Nasz Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bydgoszczy reprezentowała przewodnicząca Rady Słuchaczy KUTW, Bożena Sałacińska.

Wiceminister Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Wiceminister Zdrowiadebatowali nad kwestią dotycząca opieki długoterminowej nad niepełnosprawnymi starszymi osobami. Natomiast informacje na temat stanu realizacji priorytetów i programów dotyczących osób starszych w perspektywie budżetowej 2014-2020 przedstawili:  Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Minister Rozwoju.

Autor tekstu: Miłosz Sałaciński

 

czytaj całość…

Dzień Kobiet na KUTW

09 marca 2016
czytaj całość

Za zdrowie pań...seniorek Kazimierzowskiego KUTW w Bydgoszczy. Seniorzy Kazimierzowskiego KUTW w Bydgoszczy jak za dawnych lat świętowali Dzień Kobiet. 
Ponad 50 pań i tylko czterech panów z KUTW spotkało się w dniu 8 marca na tradycyjnym Dniu Kobiet. 
- Świętowanie rozpoczęliśmy od uczty duchowej. Cała grupą udaliśmy się na Wyspę Młyńską do Muzeum Wyczółkowskiego. Po nasyceniu oczu obrazami mistrza, które zaprezentowała nam starszy kustosz Ewa Sekuła-Tauer udaliśmy się na Stary Rynek – opowiada Danuta Kulas.
-Po krótkim spacerze bydgoską Starówką udaliśmy się tradycyjnie do restauracji Ratuszowa. Sympatyczne szefostwo lokalu udostępniło tylko dla naszej grupy osobną salę. Dzięki temu mogliśmy w nieskrępowanej atmosferze wspominać przy lampce wina Dni Kobiet z czasów naszej młodości – wspomina Halina Idzikowska-Banasiak.
-Nam tego dnia przypadła rola służebna. Jako, że panowie na KUTW stanowią mniejszość, tego dnia wcieliliśmy się w rolę giermków obsługujących nasze 50 księżniczek. Każda z nich otrzymała tradycyjnego tulipana i gorące życzenia zdrowia – mówi z uśmiechem jeden z męskich rodzynków, Andrzej Zasada.

Autor tekstu: Miłosz Sałaciński

 

czytaj całość…

Bal karnawałowy

02 lutego 2016
czytaj całość

Seniorzy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku nie byliby sobą, gdyby nie zorganizowali zabawy karnawałowej. Tematem przewodnim Balu Karnawałowego był styl dawnych Studniówek. Zabawę brawurowo prowadził świetny bydgoski multiinstrumentalista, Jurek Paterski. Uczestnicy mogli wziąć udział w wielu konkursach i zabawach. Humory i nastroje dopisały!

Autor tekstu: Miłosz Sałaciński

 

czytaj całość…

Kulig jak u Skaldów

20 stycznia 2016
czytaj całość

Seniorzy KUTW przebywający na zimowisku w Rabce odbyli bajkową podróż. Gwiaździste niebo, lekki mróz, pochodnie w rękach i rącze koniki zaprzęgnięte do sań.

W takiej scenerii seniorzy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Bydgoszczy wzięli udział w trwającym prawie dwie godziny nocnym kuligu. Sanie mknęły po pięknej okolicy Rabki. Woźnice po drodze opowiadali zabawne historyjki.

czytaj całość…

Seniorzy na zimowisku

18 stycznia 2016
czytaj całość

Seniorzy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Bydgoszczy przebywali na wycieczce w Rabce, przy okazji wybrali się do Zakopanego i do term w Bukowinie Tatrzańskiej.

czytaj całość…

Seniorzy KUTW wzięli udział w 24 finale WOŚP

12 stycznia 2016
czytaj całość

Studenci-seniorzy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy wspierali zbiórkę pieniędzy na zakup urządzeń medycznych dla dzieci oraz na opiekę medyczną dla seniorów. W Bydgoszczy ponad 700 osób zbierało fundusze na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Najwięcej wolontariuszy kwestowało w centrum miasta, a zwłaszcza w okolicy Starego Rynku. Barwną grupę stanowili seniorzy KUTW. 

Mimo styczniowej aury na Starym Rynku zbierały się grupki, głównie młodych bydgoszczan. Wielu z nich było przebranych za znane postaci z filmów, bajek lub komiksów. Można było spotkać rycerzy w zbrojach z grup rekonstrukcyjnych, rycerzy Jedi z “Gwiezdnych wojen”. Przy głównej scenie na rynku można było posłuchać muzyki grup rockowych.

Autor tekstu: Miłosz Sałaciński

 

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
ul. J. K. Chodkiewicza 30, 85-064 Bydgoszcz