Galeria - słuchacze

Inauguracja roku na Kazimierzowskim Uniwersytecie

08 października 2015
czytaj całość

7 października 2015 r. rektor UKW, prof. Janusz Ostoja-Zagórski uroczyście rozpoczął rok akademicki na KUTW. JM immatrykulował dwoje, spośród 76 nowych studentów. W tym roku naukę na KUTW podejmie prawie 300 słuchaczy. W imieniu władz uczelni gości powitał prof. Bernard Mendlik, przewodniczący Rady Naukowo-Programowej.

Pamiątkowe medale Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego „Casimirus Magnus” przyznano byłej i obecnej przewodniczej Rady Słuchaczy - Renacie Repińskiej i Bożenie Sałacińskiej. Władze uczelni uhonorowały również Elżbietę Łukomską. Malarka-amatorka zdobyła I nagrodę w konkursie plastycznym zorganizowanym przez w Toruński UTW. Wyróżniono także nowożeńców, Kornelię i Czesława, którzy poznali się na Kazimierzowskim Uniwersytecie i latem powiedzieli sakramentalne „tak”.

fot. Andrzej Obiała

czytaj całość…

Słuchacze na Helu

08 września 2015
czytaj całość

Seniorzy KUTW godnie reprezentowali na Helu swoje miasto i uczelnię. Grupa kilkudziesięciu seniorów Kazimierzowskiego Uniwersytetu wzięła udział w kilkudniowym pobycie na półwyspie Hel. Humory i pogoda były na medal.
- Byliśmy zachwyceni pięknymi widokami jakie zastaliśmy na półwyspie. "Początek Polski" oglądaliśmy zarówno z morza jak i z lądu. Na spacery chodziliśmy do portu, na nadmorską  promenadę i do fokarium. Rejs po zatoce stateczkiem Helios pozostawił w nas niezatarte wrażenia. Pogoda również dopisała -
dzieli się swoimi wrażeniami Maria Puchalska.
- Odwiedziliśmy również w Ratuszu burmistrza Helu. W powrotnej drodze zwiedziliśmy jeszcze zamek krzyżacki w Gniewie - dodaje przewodnicząca Rady Słuchaczy, Bożena Sałacińska.

czytaj całość…

Pożegnalna Rzeka muzyki

03 września 2015
czytaj całość

W niedzielny wieczór (30 sierpnia 2015 r.) w bydgoskim amfiteatrze przy Operze Nova w finałowym koncercie z cyklu “Rzeka Muzyki” wybitny skrzypek Vadim Brodski wykonał najpopularniejsze przeboje muzyki klasycznej, jazzowej, filmowej oraz własne aranżacje piosenek zespołu The Beatles.
Po zakończeniu koncertu grupa słuchaczy KUTW podziękowała Dominice i Waldemarowi Matuszak za świetny pomysł i wspaniałą organizację koncertów. Bożena Sałacińska i Andrzej Zasada wręczyli organizatorom drobne upominki, które miały być dowodem naszej wdzięczności za niezwykłą edukację muzyczną.
Zdjęcia: Bożena Sałacińska, Edwin Bir

czytaj całość…

Ślub słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu

31 sierpnia 2015
czytaj całość

Para studentów-seniorów z Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy stanęła na ślubnym kobiercu.
Ona Kornelia Nel Kijak zwana „poetką”. On były pilot wojskowy, Czesław Kuźmiński. Razem mają ponad 140 lat. Poznali się na zajęciach KUTW. Spędzali ze sobą coraz więcej czasu. Jeździli na wspólne wycieczki. Należą do grupy poetyckiej Przebiśniegi. Doszli do wniosku, że pisane jest im dalsze wspólne życie.
- Nie sądziłam że będzie tyle zachodu z przygotowaniem uroczystości ślubnych. Jedyne z czym nie mieliśmy kłopotów, to uzyskaniem zgody rodziców na zawarcie związku. Niezmierną radość sprawiła nam wizyta w kościele delegacji koleżanek i kolegów z naszego UTW - mówi radośnie Kornelia. - Nie oglądając się na przeciwności losu podjąłem męska decyzję. Resztę swoich dni chcę spędzić u boku Nelki. Po wyjściu z kościoła bardzo podobały mi się tradycyjne przyśpiewki weselne w wykonaniu naszych koleżanek i kolegów – wtóruje żonie Czesław.
- Jest to pierwszy ślub pary która poznała się na naszym Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Nelka jest nasza słuchaczką od kilku lat. Później dołączył do nas Czesiu. Od początku było widać , że mają się ku sobie. Połączyła ich wspólna pasja i umiłowanie poezji - mówi Maciej Banasiak.
- Swoją decyzją Nelka i Czesiu sprawili nam wielką radość . Dla pary młodej przygotowaliśmy transparent, wiązanki kwiatów i album o papieżu JP II. Może ten ślub zaowocuje kolejnymi związkami naszych seniorów - mówi z przekonaniem przewodnicząca Rady Słuchaczy KUTW, Bożena Sałacińska.

czytaj całość…

Wycieczka do stolicy pełna wrażeń

31 sierpnia 2015
czytaj całość

Na zakończenie wakacji seniorzy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy zorganizowali na zaproszenie posła Łukasz Krupy wycieczkę do Sejmu RP. W wycieczce poza seniorami wzięła również udział grupa wnucząt.
- Pobyt w stolicy rozpoczęliśmy od wizyty na PGE Stadionie Narodowym - opowiada Kazimiera Kowalczyk. - W sejmie czekał już na nas poseł Łukasz Krupa oraz przewodniczka. W ich towarzystwie zwiedziliśmy ten najważniejszy w Polsce gamach - dzieli się swoimi wrażeniami Urszula Cackowska. - Dzień zakończyliśmy w Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”. Tu przekonaliśmy się , jak mało wiemy o kilkusetletniej wspólnej historii obu narodów. - dodaje Bożena Wysocka.

czytaj całość…

Seniorzy na koncercie Rzeka muzyki

03 sierpnia 2015
czytaj całość

Kilkudziesięciu słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy zasiadło w niedzielę 2 sierpnia w amfiteatrze Opery Nova, by wysłuchać kolejnego koncertu z cyklu Rzeka Muzyki. Wystąpił zespół Spring Quintet. Muzycy wystąpili w składzie: Marta Lutrzykowska - altówka, Dorota Gajek - skrzypce, Natalia Tyrańska - skrzypce, Joanna Laskowska - wiolonczela i Joanna Krempeć - kontrabas.
- Kwintet zagrał rocka i muzykę pop w opracowaniu na klasyczny kwintet smyczkowy. Wysłuchaliśmy nowych aranżacji utworów znanych głównie z repertuaru Raya Charlesa, Deep Purple, The Doors i AC/DC. - wspomina Lila Kazubowska.

Fot. B. Sałacińska

czytaj całość…

Lipcowy rajd rowerowy

31 lipca 2015
czytaj całość

Trasa lipcowego rajdu rowerowego zorganizowanego przez studentów Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy wiodła malowniczymi okolicami wokół miasta.

- Zwiedziliśmy po drodze stadion mistrza Polski w baseballu ,"Dębów" Osielsko. Przetestowaliśmy też nową ścieżkę rowerową z Niw do Jarużyna. Dalsza droga prowadziła przez Strzelce Górne do Gądecza. Tu znajduje się głęboki lessowy wąwóz z jaskinią Bajka - mówi organizator i pilot wycieczki, Andrzej Zasada.

fot. B. Sałacińska

czytaj całość…

Nagroda malarska dla słuchacza

30 lipca 2015
czytaj całość

Na X Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Teofila Ociepki jedną z nagród zdobył Zbigniew Wypijewski, słuchacz Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy. Na wystawie zaprezentowano prace 66 autorów, nagrodzono osiem osób, nadesłano ponad 600 prac.
Zbyszek z wykształcenia jest technikiem mechanikiem. Kilka lat pracował w wyuczonym zawodzie, później w Straży Miejskiej. Po przejściu na emeryturę w 2012 r. zapisał się na Kazimierzowski UTW. Okazało się, że jest prawdziwym człowiekiem renesansu. Już na wstępie zapisał się na warsztaty malarskie, pisze liryczne wiersze i ma talent aktorski. Jest również kolekcjonerem pamiątek i bibelotów.
fot. B. Sałacińska

czytaj całość…

Wakacje z Sulejmanem

30 lipca 2015
czytaj całość

Okres letni, to czas wypoczynku, miłych spotkań towarzyskich w dużych i małych grupach. Ania i Andrzej Piotrowscy zaprosili przedstawicieli KUTW na swoją działkę w Myślęcinku. Inspiracją spotkania był serial turecki - „Wspaniałe stulecie”.
Sulejmanem był Andrzej, jedyny mężczyzna w haremie. Była Hurrem, Hatice, Mahidevran. Pięknie prezentował się orszak sułtański w malowniczej scenerii działki. Z pewnością to nie było jedyne takie spotkanie tego lata. Kreatywności nam nie brakuje, więc czekamy na dalsze działkowe szaleństwa.
fot. B. Sałacińska

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
ul. J. K. Chodkiewicza 30, 85-064 Bydgoszcz