Galeria - słuchacze

Urlopów nie udziela się! Rowerzyści na urlop mogą udać się najwcześniej w listopadzie.

20 lipca 2017
czytaj całość

Realizując program poznawania gmin sąsiadujących z Bydgoszczą wybraliśmy się do południowych sąsiadów. Pociąg zawiózł nas do Nowej Wsi Wielkiej. Tam zwiedziliśmy miejscowość, odwiedziliśmy będący w remoncie kościół. Jego historię przedstawił nam nadzorujący remont konserwator zabytków. Następnym punktem programu była wizyta w Urzędzie Gminy, gdzie czekały na nas niespodzianki: kawa, słodki poczęstunek, folderki i przewodniki przedstawiające atrakcje gminy.

Po raz pierwszy podczas naszych licznych wypadów zaszczycił nas swoją obecnością Wójt Gminy, Wojciech Oskwarek, który opowiedział nam o planach gminy na przyszłość. Historię i kulturę gminie przybliżył nam pracownik Urzędu Gminy, Łukasz Michalik.

W drodze powrotnej do Bydgoszczy, już na rowerach, zobaczyliśmy bazę paliwową Nowa Wieś Wielka zaopatrującą w paliwo kilka województw. Dalsze kilometry trasy wiodły Puszczą Bydgoską przez Dobromierz, Piecki, Brzozę, Przyłęki, Zielonkę, Trzciniec.

Na następną wycieczkę zapraszamy 8 sierpnia br. Szczegóły wkrótce w komunikatach.

czytaj całość…

Seniorzy podarowali dzieciom trochę radości. Wzięli udział w akcji “Uszyj jasia dla Jasia”.

13 lipca 2017
czytaj całość

Seniorzy wspólnie z innymi mieszkańcami Bydgoszczy uszyli 246 poszewek na poduszki.  Kolorowe powłoczki  trafiły do kilku  Oddziałów dziecięcych szpitala im. Jurasza. W poniedziałek odbyło się przekazanie uszytych jaśków dzieciom ze szpitala im. Antoniego Jurasza. W zorganizowanej przez Zielone Arkady akcji “Uszyj Jasia” uszyto 246 poszewek na poduszki. Trafiły  one na sale Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Dzieci i Młodzieży, Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii, Kliniki Pediatrii Alergologii i Gastroenterologii oraz  Kliniki Psychiatrii.
Do tej społecznej akcji przyłączyli się również  słuchacze Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 
Swoim zaangażowaniem chcieliśmy przyczynić się do radości maluchów przebywająch w szpitaluAkcja "Uszyj Jasia" pozwoliła już na uszycie ponad 12 tysięcy poszewek dla szpitali i hospicjów pediatrycznych w całej Polsce. Do tej puli z dumą doliczyć można prawie 246 sztuk, uszytych w Zielonych Arkadach w Bydgoszczy - powiedziała Barbara Piłat z KUTW.
- Dla dzieci przebywających w szpitalu mały, kolorowy jaś, to coś więcej niż tylko poduszka. To odrobina tak potrzebnej tam radości i optymizmu. –mówiła Iwona Mroczek, dyrektor Zielonych Arkad.

czytaj całość…

Seniorzy odwiedzili wernisaż malarskie "Niepokorny"

26 czerwca 2017
czytaj całość

Studenci trzeciego wieku mieli ostatnio przyjemność odwiedzić wernisaż malarski "Niepokorny". Autorem obrazów jest Zbigniew Wypijewsk, znanym i cenionym artysta outsider. W maju otrzymał prestiżową nagrodę "Osobowość KUTW". Był także dwukrotnym laureatem ogólnopolskiego konkursu malarskiego im. Teofila Ociepki. Wiele muzeów zakupuje jego prace i wystawia w swoich galeriach. Ludzie mówią o nim, że jest jednym z najbardziej obiecujących odkryć kręgu art brut. „Zbyszek jest zawsze uśmiechnięty, pełen niespożytej energii, wciąż pełen zachwytu dla świata” - mówiła Katarzyna Wolska. Jego prace można oglądać w Salonie Hoffmana przy Placu Kościeleckich 6. 

czytaj całość…

Powtórka z historii Polski

21 czerwca 2017
czytaj całość

Słuchacze Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy powtarzają i uczą się na nowo historii Polski dzięki Małgorzacie Jarocińskiej, emerytowanej nauczycielce tego przedmiotu.
W maju 2016 roku Małgosia otrzymała Medal "Pro Patria". Jest  to wyróżnienie dla osób zasłużonych dla ojczyzny. Medal wręczył Jej wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz w imieniu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W maju 2017 roku nasza nauczycielka historii otrzymała tytuł "Osobowość KUTW". Jest to forma podziękowania Jej za bezpłatne prowadzenie ciekawych zajęć z naszymi słuchaczami. Wyróżnienie to zostanie wręczone przez prof. Bernarda Mendlika podczas uroczystego zakończenia roku akademickiego 2016/2017.
Ostatnie zajęcia z historii Małgosia poprowadziła w plenerze. Przy pomniku Króla Kazimierza Wielkiego, opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach z życia króla, które miały bezpośredni wpływ na historię
naszego miasta. Lekcja historii zakończyła się na Wyspie Młyńskiej.
Zdjęcia i tekst: Bożena Sałacińska

czytaj całość…

Nagroda Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego dla Bożeny Sałacińskiej

20 czerwca 2017
czytaj całość

Nagroda Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego dla Bożeny Sałacińskiej, przewodniczącej Rady Słuchaczy Kazimierzowskiego UTW w Bydgoszczy.
W poniedziałek, 19 czerwca, odbyła się w CKK Jordanki w Toruniu Gala Nagród Marszałka. Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zostały przyznane najbardziej prestiżowe nagrody i wyróżnienia za najwartościowsze dokonania w istotnych obszarach działalności publicznej, społecznej, profesjonalnej i biznesowej.
Wyróżnienie otrzymała Bożena Sałacińska, przewodnicząca Rady Słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz przewodnicząca Kujawsko-Pomorskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Marszałek Piotr Całbecki docenił jej działalność na rzecz społeczności senioralnej i integrację środowiska. Dzięki zaangażowaniu Bożeny Sałacińskiej Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku działający w strukturach UKW należy do wiodących w regionie.  

czytaj całość…

Seniorki z KUTW w ramach ogólnopolskiej akcji "Uszyj jasia" szyły jaśki dla ciężko chorych dzieci

29 maja 2017
czytaj całość

Dyrekcja Galerii Zielone Arkady zaprosiła do udziału w akcji pt. „Uszyj jasia” siedem seniorek Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy. Akcja miała na celu podniesienie estetyki szpitalnych oddziałów dziecięcych w Bydgoszczy. Pomysłodawczynią tej ogólnopolskiej akcji jest Natalia Bielawska, mama 5-letniego Bruna. Jej efekty oraz radość dzieci przerosły najśmielsze oczekiwania. Dzięki niej do szpitali, domów dziecka i hospicjów w całej Polsce trafiło już około
12 tys

czytaj całość…

Obchody X -lecia KUTW

22 maja 2017
czytaj całość

Rada Słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku składa serdeczne podziękowania gościom którzy zaszczycili swoją obecnością obchody X -lecia KUTW. Dziękujemy: senatorowi Andrzejowi Kobiakowi, wiceprezydent Bydgoszczy, Annie Mackiewicz.profesorowi Romanowi Ossowskiemu, pierwszemu szefowi Rady Programowej, byłemu rektorowi UKW, prof. Józefowi Kubikowi, Janowi Szopińskiemu i Kazimierzowi Drozdowi, wiceprzewodniczącym Rady Miasta, przewodniczącemu ZEiR, Zdzisławowi Tylickiemu, Krystynie Lewkowicz, przewodniczącej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, DJ Wika czyli Wirginii Szmyt za prowadzenie dyskoteki, Grażynie Ciemniak, prezes zarządu TPW Elżbiecie Renzetti, Zenobii i Ireneuszowi Frelichowskim z Bydgoskiej Rady Seniorów,  Hannie Król-Synoradzkiej, szefowej zaprzyjaźnionego UTW w Łobżenicy, Hannie Paruckiej z MCK, delegacjom z WSG, UTP oraz z Kujawskiego UTW. Osobne podziękowania kierujemy do władz uczelni. To dzięki staraniom JM Rektora Jacka Woźnego i całego kolegium rektorskiego wszyscy uczestnicy obchodów X-lecia mogli posmakować porcji olbrzymich tortów ufundowanych przez macierzystą uczelnię. Serwowano również bogatą gamę ciepłych i zimnych napojów. Osobowości KUTW poczuły się zaszczycone wręczonymi im statuetkami Króla Kazimierza Wielkiego. W szczególności serdecznie dziękujemy przewodniczącemu Rady Programowej KUTW, prof. Bernardowi Mendlikowi. To dzięki staraniom profesora jubileusz miał tak piękna oprawę. Jej ukoronowaniem był występ studentów Wydziału Edukacji Muzycznej . Dziękujemy również naszym zespołom które wystąpiły pierwszego dnia obchodów jubileuszu. Zespołowi tańców dawnych”Kazimierki”, chórowi „Anutki”, grupie „Teatrzyk” kabaretowi Barbary i Tadeusza Kochańskich oraz koleżankom które zademonstrowały na wystawie działa swoich rąk

czytaj całość…

DJ Wika poprowadziła dla seniorów KUTW jubileuszową dyskotekę

17 maja 2017
czytaj całość

DJ Wika przyjechała do Bydgoszczy na zaproszenie Rady Słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy. Poprowadziła w Sali Cesarskiej PARKHOTELU dyskotekę z okazji X-lecia KUTW. DJ Wika, a właściwie Wirginia Szmit, to najstarsza w Polsce DJ-ka. Jest AMBASADORKĄ "Głosu Seniora". Od kilkunastu lat skutecznie rozkręca imprezy międzypokoleniowe. Zanim na dobre zajęła się graniem, przez większość swojego życia zajmowała się trudną młodzieżą. Mimo 78 lat
działa niezwykle aktywnie głównie na rzecz seniorów i ludzi starszych. Swoja obecnością uświetniła obchody X-lecia utworzenia Kazimierzowskiego UTW. Dzięki jej profesjonalizmowi  zabawa ta na długo pozostanie w pamięci uczestniczących w niej kilkudziesięciu bydgoskich seniorów.

czytaj całość…

Królewski Jubileusz Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy

17 maja 2017
czytaj całość

W auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego odbyły się dwudniowe obchody jubileuszu X-lecia KUTW.
W Kazimierzowskim Uniwersytecie Trzeciego jak przystało na uczelnię mającą monarchę za patrona, gala miała charakter prawdziwie królewski.
Uroczystość rozpoczęła inscenizacja w strojach historycznych. W rolę króla wcielił się Andrzej Zasada. Jego cztery żony to: Bożena Sałacińska, Halina Idzikowska - Banasiak, Janina Lackner oraz Jadwiga Obrzeżgiewicz. Brawurowo zaprezentował się Zespół Tańców Dawnych "Kazimierki".
W drugiej części wystąpił Zespół Teatralno Kabaretowy "Teatrzyk". Zaprezentowały się też sekcje: brydżowa i rękodzieła. Gromkie brawa zebrał Duet Kabaretowy "Kochańscy". Na zakończenie wystąpił Zespół Wokalny "A-nutki". Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem "Sto lat".

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
ul. J. K. Chodkiewicza 30, 85-064 Bydgoszcz