Spotkanie z dr. Adamem Koseckim

W dniu 10 kwietnia, w ramach kolejnego wykładu Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, mieliśmy wyjątkową okazję spotkać się z dr. Adamem Koseckim, kustoszem Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy, który zabrał nas w niecodzienną podróż do… czasów późnego średniowiecza. Miesiąc kwiecień jest miesiącem, w którym między innymi wspominamy patrona naszej uczelni – króla Kazimierza III Wielkiego. Święto Uczelni przypada już w przyszłym tygodniu – 25 kwietnia, dokładnie w rocznicę królewskiej koronacji, która miała miejsce 25 kwietnia 1333 r. My króla Kazimierza i jego czasy (choć tak naprawdę nieco późniejsze) wspominaliśmy wcześniej.

Dla nas wykład zatytułowany „Kultura materialna na ziemiach polskich XV wieku – stroje, broń i przedmioty życia codziennego” był świetną okazją przypomnienia sobie, jak w tamtych czasach żyli ludzie także w Bydgoszczy. Dr Adam Kosecki z zamiłowania i wyksztalcenia jest historykiem mediewistą, poza tym od lat angażuje się w rekonstrukcje historyczne różnych epok, w tym epoki średniowiecza. Dlatego jego wykład był prawdziwą żywą lekcją historii. Dziękujemy za wspaniałą gawędę!

A już w przyszłym tygodniu, 24 kwietnia, ostatni z serii czterech wykładów naszej uznanej etnograf Krystyny Lewickiej-Ritter, która co poł roku zabierała nas w podróż po meandrach etnograficznych i kulturowych województwa kujawsko-pomorskiego. Tym razem będzie to temat zatytułowany: „Kociewie, Bory Tucholskie i Ziemia Michałowska”.

Serdecznie zapraszamy do Biblioteki UKW w środę, 24 kwietnia, na godzinę 16.00.